5 sierpnia 2017

Twój mąż robi Ci śniadanie? To niemożliwe!

Szczęść Boże! Kiedy zaczynałem pisać dzisiejszy post, pomyślałem "Warto byłoby przeprosić tych, którzy zaglądają tutaj od czasu do czasu z nadzieją, że coś się ukazało - za tak długą przerwę". Jednak kiedy przeanalizowałem to, dlaczego nie byłem w stanie pisać, uznałem, że przeprosiny byłyby nie na miejscu. Dlaczego? Bo robiłem coś, aby wiarygodne były w moich ustach słowa "Warto być mężem". Po prostu cały wolny czas poświęciłem rodzinie. Widocznie było go tak mało, albo moja rodzina tak wiele go potrzebowała, że było czasu nic napisać. Kiedy już poświęcę ten czas rodzinie, uporam się z obowiązkami zawodowymi, przygotuje się do kolejnej lekcji języka, którego się uczę, wszyscy zasną - wtedy mogę napisać kilka słów. Ze strony czytelnika powinno być tak samo. Nie powinieneś czytać tego wpisu jeśli Twoja żona czeka na rozmowę z Tobą czy jeśli syn płacze po popołudniowej drzemce domagając się w końcu wyjęcia z łóżeczka.

Ale dziś na inny temat. Dowodem na to jak źle jest z nami mężczyznami jest coraz bardziej widoczny wśród niektórych kobiet - zachwyt nad zupełnie normalnymi czynnościami, które wykonuje mężczyzna. Zauważyłem, że zdarza się to bardzo często kobietom starszym, które wychowywały się w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy to główną zasługą mężczyzny było to, że pracował. W wielu domach powrót ojca z pracy oznaczał "koniec zabawy". Ojciec wymęczony jadł, siadał w fotelu, rozwiązywał krzyżówki, oglądał telewizję i najlepiej było nie mieć do niego żadnych spraw. Nie było tak pewnie w każdym domu, ale taki obraz wyłania się z opowieści osób, które w tamtych latach żyły. Dziś jest zupełnie inaczej i żaden mężczyzna, który chce żyć aktywnie w rodzinie, nie może sobie pozwolić, aby po pracy położyć się i nie kiwnąć już palcem. Wobec tego dobry mąż po powrocie z pracy bierze na siebie pewne obowiązki, bo skoro oboje pracują zawodowo to dlaczego to tylko on ma mieć zupełną labę kiedy wychodzi z biura? Może prać, odkurzać, myć naczynia - tak samo jak kobieta. A jak nie umie, to niech się nauczy. Tak jak uczył się wymieniać koło czy wiercić w ścianie.

Dziś, wiele kobiet, które miały ojca czy męża, który po pracy miał "święty spokój", albo po prostu takie, które trafiały na leni i obiboków - nie mogą się nadziwić, że niektórzy mężczyźni od razu po pracy zabierają się do obowiązków. "Ty to masz męża!",  "Ale Ci się trafiło z tym mężem!",  "Ty leżysz, a on Ci robi kawę?! I jeszcze czasami na niego narzekasz..." - mówią i... podcinają skrzydła, jeśli mówią to w obecności tych mężczyzn. Sprawiają, że mężczyzna zaczyna czuć się jednym, który tak pomaga żonie. Zapomina tym samym, że jest to - przepraszam - jego psi obowiązek. Dlaczego kobieta sprzątająca po pracy nie jest "cudowną żoną, która tak troszczy się o swoją rodzinę", a mężczyzna, który sprząta po pracy jest "wymarzonym mężem"

Jakiś czas temu - o ile ta wypowiedź nie została zmanipulowana przez media - Arcybiskup Gądecki powiedział, że "niektórym rodzicom podoba się uczenie chłopców, że winni po sobie sprzątać, a nie czekać, aż zrobią to za nich dziewczynki". Nie wiem jak powinienem to interpretować, ale nigdy nie podpiszę się pod zdaniem, że w tradycyjnej, katolickiej rodzinie chłopcy mają bałaganić i nie sprzątać tego bałaganu, a robić to za nich mają siostry czy matka - mimo, że bardzo szanuję Abp. Gądeckiego. To prowadzi właśnie do sytuacji, którą opisałem powyżej. Do sytuacji, w której z mężczyzny robi się bohatera za to, że robi to, co do niego należy.

Jak to wszystko podsumować? Na pewno dobre słowo dla męża, który jest robotny - jest wskazane i potrzebne, ale nie przyznawajcie Panie mężom "pucharów" za odkurzenie mieszkania czy umycie podłogi. My od tego jesteśmy, aby czynić świat dla kobiety lżejszym. Kiedyś mężczyzna, który wynalazł pralkę przyczynił się bardzo do tego, aby kobietom było lżej. Ale czy z racji tego, że pralki są już w każdym domu mężczyźni mają umywać ręce? Z pewnością nie. Te pralki - same się nie napełnią :)

Z Bogiem!

3 komentarze:

  1. Z drugiej strony nie można też zupełnie nie widzieć, że mąż czy żona robią coś ponad. To demotywuje do pracy

    OdpowiedzUsuń
  2. Pytanie, co to jest "coś ponad" ;) Czy gotowanie obiadu przez żonę jest czymś ponad? Czy tytułowe robienie śniadania przez męża? Przecież żadne z nich nie ma takich obowiązków, robią to dla siebie nawzajem, z miłości. Można się tym codziennie zachwycać, albo po prostu uznać za standard, że robię co mogę, by drugą osobę odciążyć i vice versa :)

    OdpowiedzUsuń